چیت شیت واگرایی

واگرایی یک ابزار عالی در تحلیل تکنیکال است. اگر بتوانید انواع واگرایی را به درستی شناسایی کنید، دیگر دغدغه سیگنال گرفتن از بازار و پیدا کردن نقطه ورود و خروج نخواهید داشت!

بیایید ابتدا با هم مروری روی مبانی واگرایی داشته باشیم. واگرایی یک مفهوم بسیار پرطرفدار در تحلیل تکنیکال است و تحلیلگران در همه جای دنیا به عنوان یک ابزار ساده و کار راه انداز دوستش دارند. واگرایی درباره تغییر جهت حرکت قیمت نسبت به اندیکاتور صحبت می‌کند. برای شناسایی واگرایی می‌توان از اندیکاتورهای مختلفی استفاده کرد ولی تحلیلگران بزرگ استفاده از RSI را بیشتر توصیه کرده‌اند. اگر می‌خواهید با اندیکاتور RSI بیشتر آشنا شوید پس مطلب پیشنهادی پایین را حتما مطالعه کنید. 

مطلب پیشنهادی | اندیکاتور RSI چیست؟  

انواع واگرایی

به صورت کلی دو نوع واگرایی داریم:
0 واگرایی معمولی
0 واگرایی مخفی
هر کدام از این واگرایی‌ها می‌توانند انحراف مثبت یا منفی را نشان بدهند. اگر می‌خواهید خیلی دقیق و کامل با انواع واگرایی‌ها آشنا شوید، حتما مطلب آشنایی با انواع واگرایی‌ها را مطالعه کنید. در این مطلب قرار هست کارتان را ساده کنیم و بعد از اینکه به خوبی با واگرایی و انواع آن آشنا شدید، این چیت شیت را همیشه همراه خود داشته باشید تا هنگام تحلیل دچار خطا نشوید و به سادگی نکات اصلی همیشه جلوی چشمتان باشند. 

واگرایی معمولی

واگرایی معمولی سیگنال تغییر روند فعلی را می‌دهد. 

واگرایی معمولی سیگنال تغییر روند فعلی را می‌دهد. 

واگرایی مخفی

واگرایی مخفی سیگنال ثابت ماندن روند فعلی را می‌دهد.  

واگرایی مخفی سیگنال ثابت ماندن روند فعلی را می‌دهد.  

واگرایی بین قیمت و هر داده‌ی دیگری می‌تواند اتفاق بیفتد، اما از واگرایی بیشتر بین قیمت و اندیکاتورهای تکنیکال استفاده می‌شود، خصوصا اسیلاتورهای مومنتوم! اگر به خوبی انواع اندیکاتورها را نمی‌شناسید، مطلب پیشنهادی پایین را بخوانید. 

مطلب پیشنهادی | آشنایی با انواع اندیکاتورها

اگر این مطالب برایتان کافی نیست و نیاز به مطالعه عمیق‌تر انواع واگرایی دارید، مطلب پیشنهادی زیر را اول بخوانید و سپس مجددا به این صفحه برگردید.

مطلب پیشنهادی | راهنمای کامل آشنایی با انواع واگرایی
مطلب پیشنهادی | اشتباهات رایج معامله‌گران در استفاده از واگرایی

مثل اینکه برای استفاده از این مطلب باید مطالب زیادی را اول مرور کنید! نگران نباشید به شما این اطمینان را می‌دهم که تنها یکبار بعد از مرور تمام مطالبی که در این صفحه به شما پیشنهاد دادم، واگرایی همیشه ملکه ذهنتان باشد. به علاوه برای اینکه به این چیت شیت یه سادگی دسترسی داشته باشید، هم می‌توانید این صفحه را بوک مارک کنید و هم از طریق کلیک بر روی بنر زیر، چیت شیت واگرایی را دانلود کنید و همیشه همراه داشته باشید! موفق باشید. 

فهرست مطالب