آشنایی با اندیکاتورها و کاربرد آن‌ها در تحلیل تکنیکال

اندیکاتورها (Indicators) ابزارهایی هستند که به کمک تحلیل‌گران می‌آیند و به آن‌ها در تحلیل تکنیکال کمک می‌کنند. اندیکاتورها به کمک روابط ریاضی با هشدار، پیش‌بینی و یا تایید تحلیل درخدمت تحلیلگران هستند.

صحبت درباره اندیکاتورها از RSI برای ما شروع شد. به این شکل که در مطلب آموزش نکات طلایی شاخص RSI به زبان ساده گفتیم شاخص قدرت نسبی یا RSI یک اندیکاتور است. حالا در این مطلب می‌خواهیم درباره خود اندیکاتورها و انواعشان بیشتر بدانیم تا اگر بار دیگر درباره یکی از اندیکاتورها صحبت کردیم، آشنایی بیشتری داشته باشیم.

شاخص یا اندیکاتور (indicator) چیست؟

قیمت، زمان و حجم مواد خام تحلیل تکنیکال هستند. اندیکاتور یا شاخص، نمودارهای کمکی در تحلیل تکنیکال اند که از این مواد خام و ترکیب آن‌ها با توابع ریاضی رسم می‌شوند. به زبان ساده، اندیکاتورها اطلاعاتی رو از نمودار قیمت و زمان استخراج می‌کنند و آن‌ها را در توابع ریاضی معینی قرار می‌دهند. در نهایت، خروجی این فرایند اطلاعاتی را در اختیار تحلیلگران قرار می‌دهد تا در آینده تصمیم‌گیری بهتری داشته باشند.

اندیکاتورها به تحلیلگران چه کمکی می‌کنند؟

توجه داشته باشید که در تحلیل و تصمیم‌گیری، اولویت با نمودار قیمت است و اندیکاتورها صرفا نمودارهای کمکی هستند. برای این که نقش اندیکاتورها را بهتر متوجه شوید، یک مثال می‌زنم: نمودارهای قیمت مثل خطوط راهنمایی رانندگی در خیابان هستند و اندیکاتورها حکم تابلوهای راهنما را دارند. وقتی هوا مه آلود است یا خطوط مشخص نیستند، تابلوها به کمک ما می‌آیند و به کمک آن‌ها برای حرکت بعدی تصمیم می‌گیریم. پس اندیکاتورها فقط ابزار کمکی برای تصمیم‌گیری در بازارهای مالی هستند.

اندیکاتورها چند دسته هستند؟

در مورد طبقه‌بندی اندیکاتورها کمی اختلاف نظر وجود دارد. جدولی که در پایین مشاده می‌کنید، دسته‌بندی است که اکثر معامله‌گران روی آن توافق دارند. 

انواع اندیکاتورها

اندیکاتور RSI چه نوع اندیکاتوری است؟

اگر دغدغه پیدا کردن نقطه ورود و خروج برای معامله پر سود در بازار دارید، احتمالا این دوره آموزشی شما را از همه بی نیاز می‌کند و خودتان مستقل برای معاملاتتان می‌توانید تصمیم بگیرید.

RSI یک اندیکاتور نواسانی یا اسیلاتور است. RSI یکی از پرطرفدارترین اندیکاتورهای مومنتوم در دنیای بازارهای مالی است. به این معنا که این شاخص، یک نمودار خطی در مقیاس 0 تا 100 است. RSI از سه تا کلمه‌ی Relative Strength Index نشات گرفته که به زبان فارسی به معنای شاخص قدرت نسبی است. اندیکاتور RSI توسط جی.ولز وایلدر در سال ۱۹۷۸ توسعه داده شد و در کتاب خود به نام «مفاهیم جدید در سیستم های تجاری فنی» در سال 1978 مفصل توضیح داده است. اندیکاتور RSI، قدرت و ضعف فعلی و گذشته ی چارت بر اساس معاملات انجام شده در یک دوره اخیر را نشان می‌دهد. حالا امکان دارد برایتان سوالی ایجاد شود که آیا RSI همان قدرت نسبی است؟ پاسخ این است: خیر، این دو با هم متفاوت هستند. RS یا همان Relative Strength ارزش یک سهم را در مقایسه با سهام، شاخص یا معیار دیگری نشان می‌دهد، اما RSI عملکرد یک سهم را در مقایسه با عملکرد اخیر همان سهم نشان می‌دهد. این دو اندیکاتور متفاوت از هم عمل می‌کنند. 

فهرست مطالب